KKonto bankowe/walutowe
Gdzie najkorzystniej założyć konto walutowe? Poradnik. Cz II
5 czerwca 2017
Jedną z ważnych kwestii jest to, ile w danym banku kosztują wpłaty i wypłaty gotówki. Jeśli do rachunku nie jest przypisana karta, to takie opłaty będą nam towarzyszyły dość często. Trzeba również sprawdzić, czy bank zapewnia w swoich oddziałach obsługę w walutach, które akurat nas interesują. Warto dokładnie przyjrzeć się tym opłatom aby wiedzieć, ile w dłuższej perspektywie będzie nas kosztowało korzystanie z konta.
Jeśli chodzi o oprocentowanie, to niestety konta walutowe w większości przypadków go nie posiadają. Nieliczne produkty na rynku oferują dość minimalne oprocentowanie rzędu 0,3%.
Najlepsze sposoby na wymianę walut
Wydawać by się mogło, że waluty można wymieniać jedynie w kantorach lub bankach. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielkie możliwości w tej dziedzinie przyniósł nam postęp technologiczny. Obecnie mamy do dyspozycji mnóstwo rozwiązań, wśród których możemy wybierać te najkorzystniejsze dla nas.
Tradycyjny sposób na wymianę walut to tradycyjny kantor. Takie kantory nadal są bardzo popularne, dzięki czemu możemy je spotkać właściwie wszędzie. Niektórzy ludzie preferują taki sposób wymiany walut również ze względu na fakt, że czasami można tam nieco negocjować kursy. Legalnie działający kantor musi być wpisany do rejestru NBP i prowadzić swoją działalność, spełniając szereg wymogów.
W miarę rozwoju internetu popularne stały się również kantory internetowe. Działają one właściwie tak samo jak te stacjonarne, z tą różnicą, że tu wszystkich transakcji dokonujemy bez wyjścia z domu. Ich zaletą są kursy, często bardziej atrakcyjne niż w kantorach stacjonarnych. Aby z tego skorzystać, należy założyć konto na stronie kantoru i przelać na nie dowolną sumę. Następnie możemy ją wykorzystać do zakupu waluty, która zostanie przelana na nasz rachunek bankowy. Podobnie jak wszystkie inne transakcje załatwiane drogą internetową, jest to proces bardzo szybki i wygodny.
Wymiana waluty w banku
Miejscem do wymiany walut są również banki. Rozwiązanie to ma zarówno wady, jak i zalety. Z jednej strony jest to pewny i bezpieczny sposób. Z drugiej strony – kursy stosowane przez banki często sprawiają, że takie transakcje niezbyt się opłacają.
Ciekawym rozwiązaniem są kantory internetowe prowadzone przez banki. Choć obecnie na polskim rynku coś takiego posiada jedynie Alior Bank, to z czasem mogą pojawić się kolejne tego typu oferty. Spready są tu o wiele niższe niż w przypadku wymiany stacjonarnej w banku. Transakcja jest w pełni bezpieczna. Użytkownik może również ustalić, po jakim kursie chce kupić walutę. Zakup zostanie wówczas dokonany automatycznie, gdy kurs znajdzie się na zadowalającym poziomie.
Platformy wymiany walut
Można też korzystać ze społecznościowych platform wymiany. W ramach takiej platformy wymieniamy się walutami z innymi użytkownikami, co pozwala niekiedy na dokonanie transakcji po bardzo atrakcyjnych kursach. Nie mamy tu jednak żadnej gwarancji bezpieczeństwa.
PayPal nie jest do końca systemem wymiany walut, ale znacznie może ułatwić wykonywanie przelewów zagranicznych. Zakładając tam konto, wpłacamy pieniądze we własnej walucie; w ramach rachunku może zostać utworzone osobne saldo dla innych walut, które są automatycznie wymieniane. PayPal to nieocenione narzędzie przy robieniu zakupów w zagranicznych sklepach.
Jak widać, waluty można wymieniać na wiele sposobów. Nie istnieje rozwiązanie posiadające wyłącznie same zalety, trzeba zatem dobrze się im przyjrzeć i wybrać coś, co będzie najlepsze akurat w naszej sytuacji.
0Komentarze